תפריט צור קשר משתמש
ברוך הבא אורח. יש באפשרותך להירשם ולהוסיף את עצמך למאגר שלנו בחינם. הרשם | התחבר

פתרונות נגישות לנכים - מה החוק מחייב ואילו פתרונות קיימים?

מאמר מתוך קטגוריית: חוק ומשפט

כיום, במדינת ישראל יש כ18% אנשים בעלי מוגבלות. ב1998 נחקק החוק לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות. מטרתו של החוק הוא להגן על כבודם וחירותם של אנשים בעלי מוגבלויות. ב2005 תוקן החוק והתווסף לו חלק חשוב שהוא עוסק בנגישות. כיום יש מגוון פתרונות נגישות לנכים, במאמר זה נדבר עליהם אך לפני כן נסביר מה היא נגישות.

מהי בעצם נגישות?

נגישות היא התאמה של הסביבה, על מנת שאנשים עם מוגבלות בין אם היא פיזית, חושית, רגשית או שכלית, יוכלו לתפקד בה באופן מלא מבלי להרגיש שונים. היום, החוק מחייב הנגשה בכל התחומים כגון : במבנים – כל מבנה חדש, כל בניין מגורים חדש שבו 6 דירות ויותר, כל מבנה הנותן שירות לציבור. לדוגמא בחניה, שבילים, מדרגות, בתי שימוש ועוד. מלבד הנגשה במבנים החוק מחייב הנגשה במתן שירות, בתחבורה ציבורית, בתחום ההשכלה והחינוך ועוד.

פתרונות נגישות לנכים

את רוב הפתרונות נגישות לנכים סביר להניח שראיתם לא פעם במבנים ציבוריים או מבני מגורים ואפילו לא שמתם לב אליהם, או שלא עצרתם לרגע ושאלתם את עצמכם למה זה נועד. אז אילו פתרונות נגישות לנכים קיימים?

משטח אזהרה לעיוורים – מדובר במשטח העשוי פלסטיק /גומי או אריחים אשר מובנים בריצוף. על המשטח קיימות גבשושיות כך שהולך רגל בעל לקות ראייה ממש כמו בכתב ברייל, יוכל לחוש את הגבשושיות עם מקל הנחייה שלו או עם רגליו על המשטח. את המשטח אזהרה שמים לפני מקומות בהם צריך לנקוט בזהירות יתרה. כגון, לפני גרם מדרגות, לפני מעבר חציה, ברציף רכבת ועוד.

אביזר נוסף שכלול בפתרונות נגישות לנכים הוא פס מוביל. הפס המוביל גם הוא, כמו משטח האזהרה לעיוורים לעיתים יהיה עשוי מפלסטיק / גומי או מובנה בריצוף. הפס המוביל הוא בעצם "מסלול" שעליו פסים מוגבהים, שגם אותו, אדם בעל מוגבלות ראייה יוכל להרגיש עם רגלו בדיוק כמו משטח האזהרה. ההבדל הוא שבעזרת הפס המוביל בעצם ניתן לבנות מסלול על מנת שהולך הרגל בעל המוגבלות ראיה יוכל לדעת בבטחה לאיזה כיוון ללכת. את הפס המוביל ניתן לראות לדוגמא בכניסה לבניין שיוביל עד למעלית, למדרגות או לדלפק הקבלה.

הפסים המובילים ומשטחי האזהרה עובדים ביחד בשיתוף פעולה. לדוגמא: את הפס המוביל נתקין בכניסה למקום שישמש מסלול עד למעלית. וממש לפני המעלית נתקין משטח אזהרה על מנת שהולך הרגל יבין שיש שינוי במסלול שבו הוא הלך וכעת הוא הגיע לנקודה שבו עליו לעצור.

מעקות ומאחזי יד, שאותם ניתן לראות בגרמי מדרגות גם הם, משמשים כפתרונות נגישות לנכים. הם בעצם מסייעים לעלות או לרדת במדרגות בבטחה וביציבות.

לסיכום

ישנם מגוון פתרונות נגישות לנכים ובמאמר זה סיפרנו לכם על חלקם. חשוב לזכור שכל עניין ההנגשה הוא בגדר חוק ולא בגדר המלצה וכל עסק ציבורי או פרטי, מחוייב בהנגשה ואי עמידה בחוק הנגישות היא דבר פלילי לכל דבר!