תפריט צור קשר משתמש
ברוך הבא אורח. יש באפשרותך להירשם ולהוסיף את עצמך למאגר שלנו בחינם. הרשם | התחבר

מראות פנורמיות - הפתרון היעיל להרחבת שדה הראייה

מאמר מתוך קטגוריית: רכב

מה הן מראות פנורמיות? לשם מה הן נועדו? איזה סוגים יש? איפה כדאי להתקין אותן? אלו חלק מהשאלות אשר נענה עליהן במאמר הבא.

למראות פנורמיות תפקיד חשוב בשמירה על בטיחות בדרכים. תפקידן של המראות הפנורמיות הן בעצם להגדיל את שדה הראייה של הנהג במקומות בהן שדה הראייה שלו מצומצם. מראות אלו עובדות על העקרון הפשוט שככל שעדשת המראה תהיה גדולה יותר, כך היא תגדיל יותר את שדה הראייה. לכן מומלץ להתקין אותה במקומות בהן שדה הראיה מוסתר בגלל חומה בנויה, צמחיה, סיבוב חד או כל סיבה אחרת. את המראות הפנורמיות לרוב נראה בצמתים, בכניסה או יציאה מחניונים ולעיתים נראה מראה פנורמית אפילו בחנות או בית עסק. בבתי עסק לרוב ישתמשו דווקא במראה כדורית, שתפקידה זהה למראה הפנורמית ההבדל הוא שדרך המראה הכדורית ניתן לראות 360 מעלות בניגוד למראה פנורמית שדרכה נראה 180 מעלות.

הסיבה שהמקומות העיקרים להתקנת מראות פנורמיות הן בצמתים ובכניסה / יציאה לחניון היא שדה הראיה המצומצם שיש במקומות אלו. לרוב ביציאה מחניון אל תוך הכביש אנחנו נעבור גם מדרכה שבה עוברים הולכי הרגל, כאשר נרצה לצאת מהחניון לעתים לא נוכל לראות את תנועת הולכי הרגל בגלל חומה שניצבת, דבר זה מסוכן מאוד כי הנהג עלול לפגוע בהולך הרגל. במידה ותוצב מראה פנורמית ביציאה, גם הנהג יוכל לראות את הולך הרגל וגם הולך הרגל יוכל להבחין ברכב.

ישנם 2 סוגים עיקריים של מראות פנורמיות. הראשון תלוי במיקום שבו נתקין את המראה. במידה והמראה תותקן בחוץ, עליה להיות עמידה בפני כל תנאי מזג האוויר, שמש חזקה בחודשי יולי אוגוסט וגם בגשם ורוחות בחורף. במידה והמראה תותקן במבנה סגור שלא חשוף לשמש, עמידותו בכל תנאי מזג האויר לא הכרחית. הסוג השני תלוי בקוטר המראה. הקטרים נעים בין 45 ל-100 ס"מ. כמו כן ישנן מראות פנורמיות מרובעות אך הן עדיין לא מוכרות בשוק הישראלי.

ישנם מספר יתרונות בהתקנת מראות פנורמיות על פני פתרונות אחרים

  1. התקנה קלה ופשוטה בלי כלים כבדים וללא צורך בניסיון קודם.
  2. ניתן להתקין מראה פנורמית בכל מקום בלי הכנה מוקדמת של תשתית כלשהי.
  3. להתקנת מראה פנורמית עלות נמוכה ביחס לפתרונות אחרים כמו התקנה של מערכת רמזורים או סלילת כיכר.
  4. ניתן להתקין את המראות על עמודים, קירות, גדרות, תלייה מהתקרה וכו'.

לסיכום, בין אם מדובר בחניה פרטית, חניון ציבורי, צומת מסוכן, או אפילו בית עסק. מראות פנורמיות יכולות להציל חיים וללא ספק הן אביזר בטיחות הכרחי במקומות אלו.