תפריט צור קשר משתמש
ברוך הבא אורח. יש באפשרותך להירשם ולהוסיף את עצמך למאגר שלנו בחינם. הרשם | התחבר

איך לפתח חשיבה יצירתית אצל ילדים?

מאמר מתוך קטגוריית: ילדים ומשפחה

חשיבה יצירתית היא אחת היכולות החשובות שיש לנו ובני האדם. חשיבה יצירתית היא פעולה הלוקחת את הקיים, מעצבת אותו מחדש על מנת לקדם ולשכלל אותו או על מנת לפתור בעיה מסוימת. החשיבה היצירתית היא כלי קיומי הכרחי והיא קיימת אצל כולנו. אך חשיבה יצירתית היא דבר שניתן וצריך לפתח אותו ויש לעשות זאת בגיל צעיר. דרגת היצירתיות שונה אצל כל אחד ואחד, אצל אחדים החשיבה היצירתית נוכחת בחוזקה בכל רגע נתון, אצל אחרים צריך קצת לעודד אותה. גם קצב ההתפתחות של החשיבה היצירתית שונה מאדם לאדם. אך בשורה התחתונה ישנה הסכמה כי ניתן לאמן על מנת לשפר את החשיבה היצירתית אצל ילדים.

אז כיצד בעצם ניתן לפתח חשיבה יצירתית אצל ילדים?

יצירתיות ויצירה

לא במקרה צמד המילים יצירתיות ויצירה נובעת מאותו השורש. היצירה היא לקיחת אובייקטים וחומרים שונים והפיכתם בתהליך היצירה למשהו אחר, משהו בעל ערך או בעל משמעות. ילדים במקרים רבים אוהבים לצייר, כלומר הם לוקחים דף וטושים ואולי מכינים ציור לאמא; כך הם בעצם לוקחים חומרים והופכים אותם לדבר בעל משמעות. זוהי יצירה אך חשיבה יצירתית היא הכלי שמאפשר להם לעבור את התהליך. לכן, פעילויות של יצירה הן אחת האפשרויות לאמן את החשיבה היצירתית אצל ילדים. הילדים נהנים מפעולות היצירה בהן הם משתמשים בחומרים מוכרים בדרכים חדשות. בעצם הילדים נכנסים לתוך עולם בו הם חופשיים להביא את עצמם כפי שהם רוצים. בתהליך זה הם מנסים דברים ומרכיבים דברים מהחומרים שאנו שמים בפניהם. לעתים אנו המבוגרים מביטים בעבודות היצירה אשר נראות לנו אבסטרקטיות ומפחיתים בערכן, אך זוהי טעות.

כאשר הילדים יוצרים משהו שונה מהמקובל הם בעצם מבטאים את החשיבה היצירתית בצורה הטובה ביותר. זהו הרגע בו עלינו לשבח ולעודד אותם, לא לבקר ולא לשאול שאלות המפחיתות בערך יצירתם. פעולות שכאלו רק מדכאות את המחשבה היצירתית ומכניסות את הילדים לצורת חשיבה שהיא ההפך הגמור ממה שאנו רוצים להשיג. אנו רוצים לאמן אותם למחשבה יצירתית, לחשיבה מחוץ לקופסה . אם נבקר את הילדים שאולי בחרו לצייר כלב בצבע ירוק אנו רק נגרום להם להרגיש שנכשלו בזמן שדווקא הצליחו בגדול – הם הצליחו למתוח את גבולות המחשבה והדמיון.

אם כך מהי הצורה הנכונה לעודד את המחשבה היצירתית כאשר הילד מצייר פרה עם 8 רגליים או בית מתחת למים? עלינו לגרום להם להרגיש כי יצירתם מיוחדת ומעניינת. עלינו לקבל את הדברים ולשאול שאלות הגורמות לילד להרגיש שיצירתו חשובה ומעניינת. פעולות יצירה הן דבר פשוט ליישום והן משיגות תוצאות מעולות. בקלות ניתן למצוא פרטים שונים המשמשים לצורך היצירה, מעיתונים ישנים עד בקבוקי פלסטיק או גלילי קרטון של נייר טואלט. יצירה זו היא דבר אותו ניתן ליישם גם בשעות הפנאי בבית וגם במסגרת מערכת החינוך הבית ספרית.

אך פעולות יצירה מסוג זה הן אינן הדרך היחידה לפתח את המחשבה היצירתית אצל הילדים. ניתן להשתמש בהפעלות שונות כמו משחקי דמיון ומשחקי תפקידים ועוד הפעלות שונות.